Allianz Teknik

Allianz Sigorta A.Ş. dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Allianz Grubu’nun üyesi olarak ülkemizde risk yönetimi bilincinin oluşmasına en büyük katkısı olan sigorta şirketlerinden biridir. Sigortacılık hizmetlerinin yanısıra, herbiri değişik branşlarda uzman risk mühendisleri ile müşterilerine karşılaşabilecekleri risklerini belirlemek ve önlemek adına uzun yıllardır risk danışmanlık hizmeti de vermektedir. Allianz Sigorta A.Ş., risk yönetimi alanında ülkemizde öncü olmakla kalmayıp, çıtayı sürekli yükseltmeyi kendisine vizyon edinmiştir.

1980’li yılların sonunda kurulan ve o zamanki adıyla Şark Sigorta Riziko Kontrol ve Yönetim Departmanı; kuruluşundan beri bir çığ gibi büyüyerek artan bilgi birikimi ve tecrübesini süregelen bayrak değişimleri ile birlikte bugünlere kadar aktarmıştır. Kadrosunda, Türkiye’nin ilk Yangın Mühendisleri’ni barındırmış bir departman olma özelliğini taşıyan Allianz Risk Mühendisliği Departmanı, sahip olduğu gurur ve güçle Türk Sigorta Sektörü’nde birçok ilke imza atarak daima örnek alınan bir departman olmuş attığı her adım yakından takip edilmiştir.

Allianz Sigorta, 2014 yılından itibaren günümüze kadar Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketleri arasında hem prim büyüklüğü hem de karlılık açısından 1. sıraya yerleşmiştir. Taşıdığı bu önemli yükün sorumluluklarından biri olan toplumsal risk farkındalığını artırmayı kendisine görev edinmiştir. Bu amaçtan hareketle, Allianz Grubu’nun merkezi olan Almanya’nın Münih kentinde bulunan Araba Çarpışma Test Merkezi ve Yenilenebilir Enerji Test Merkezi’nden sonra Türkiye’de Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi kurma kararı almıştır. Türkiye’deki ilk akredite deprem laboratuvarı ve uygulamalı eğitim merkezi olmak amacıyla başlatılan detaylı proje çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte merkezin inşaatına Mayıs 2018 yılında, Türk Alman Üniversitesi Beykoz Kampüsü’nde başlanmıştır. Temmuz 2019 yılında tamamlanacak olan  inşaat  ve makine montaj çalışmaları sonrasında tamamen Allianz Grup Şirketi olan Beykoz Gayrimenkul Yatırım İnş. Tur. San. ve Tic. A.Ş’ye bağlı olan Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi, 15 Ekim 2019 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.

Allianz Risk Mühendisliği Ekibi’nin değerli üyeleri ve oldukça deneyimli test yöneticileri ve test uzmanları ile birlikte yangın uzmanlarını da kadrosuna dahil eden Allianz Teknik Departmanı, Türkiye’nin onay kuruluşu olma vizyonu ve güvenli yapılar inşa edilmesine destek olup, toplumdaki risk farkındalığını arttırarak sürdürülebilir bir gelecek yaratmak misyonuyla kurulmuştur.

Türkiye'de akredite olma hedefi ile kurulan deprem laboratuvarı olma özelliğine sahip Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezimiz’de, asma tavan, cephe kaplaması gibi yapısal olmayan elemanların testlerine öncelik verilen başta inşaat sektörü olmak üzere, hareketli tüm parçaların yol koşulu testlerini yürütebileceğimiz otomotiv endüstrisi, bilgi sistemleri veri kabinleri, UPS, trafo üreticileri, hastaneler, hassas ürün taşımacılığı ve ambalaj üreticileri gibi birçok farklı sektöre hizmet verilebilmektedir. Böylece, sarsma masası ve yangına tepki testlerine ihtiyacı olan kuruluşlar Türkiye dışında akredite bir laboratuvar aramak zorunda kalmayacaklardır. Merkezimizde, yürüteceğimiz test faaliyetlerinin yanında gerçek yangın ve deprem simülasyonlarıyla birlikte uygulamalı eğitimler de verilebileceği, özellikle çocukların küçük yaşlardan itibaren deprem ve yangın risklerine karşı farkındalıklarını arttırabilmek amacıyla eğitici oyuncaklar da bulunan keyifli bir ortam yaratmaya çalıştık.

Sigortacılık anlayışına bambaşka bir yaklaşım getirdiğimiz bu yeni merkezimiz ile birlikte müşterilerimizin canına, malına ve ülkemizin milli servetine zarar verebilecek tek bir hasarın bile önlenmesine katkıda bulunursak ne mutlu bizlere….

Allianz Teknik Departmanı

Evinizdeki Riskleri Değerlendirin

Evinizdeki yangın, elektrik çarpması, kayma, düşme ve devrilme risklerini gözden geçirin.

RİSKLERİ DEĞERLENDİR

Teknenizdeki Riskleri Değerlendirin

Teknenizin güvenliği için oluşabilecek tüm riskleri gözden geçirin.

RİSKLERİ DEĞERLENDİR